понедельник, 7 апреля 2014 г.

ТРАНСКОРДОННЕ СПІВРОБІТНИЦТВО УКРАЇНИ ТА УГОРЩИНИ
У СФЕРІ КУЛЬТУРИ, ОСВІТИ, НАУКИ

А.М. Митко, кандидат політичних наук, доцент кафедри міжнародної інформації, Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки (Україна, м. Луцьк)

Українська двостороння дипломатія новітньої доби розпочинається саме з Угорщини. За час, що минув, а це практично двадцять років, в українко-угорських стосунках були періоди активної взаємодії, були часи значного скорочення політичного діалогу. Але незмінним залишався інтерес обох країн один до одного, бажання будувати стосунки на взаємовигідній, добросусідській основі.

Договірно-правовою базою українсько-угорського співробітництва в культурно-гуманітарній сфері є: договір про основи добросусідства та співробітництва між Україною та УР (1991); українсько-угорська Декларація про основні напрямки співробітництва в гуманітарній сфері (1991); українсько-угорська Декларація про принципи співробітництва по забезпеченню прав національних меншин (1991); Угода між Урядом України та Урядом УР про співробітництво в галузі культури, освіти та науки (1995); Угода про взаємне визнання та еквівалентність документів про освіту і наукові ступені, виданих в Україні та УР (1998). 
В Україні та Угорщині регулярно проводяться заходи з метою відзначення визначних дат чи вшанування пам`яті особистостей в історії наших держав. В Україні встановлено понад 60 пам`ятників та пам’ятних знаків угорським політичним та культурним діячам. Зокрема, протягом останніх років встановлено пам’ятні знаки „Турул” та угорському поету Ш.Петефі у Мукачівському замку, графу Ференцу Ракоці ІІ у Закарпатті (2008), пам’ятник Ш.Петефі у Києві (2009).
В Угорщині відкрито пам’ятник Т.Шевченку у Будапешті (2007), пам’ятник жертвам Голодомору 1932-1933 років в Україні у Будапешті (2009), Меморіальний знак жертвам Голодомору 1932-1933 р. в Україні у м.Чомор (2010), пам’ятну дошку на будинку в Будапешті, де діяла Надзвичайна Дипломатична місія УНР в Угорщині (2011). Проводиться робота щодо встановлення пам’ятника Г.Сковороді у м. Токай. Плідно розвиваються двосторонні відносини по лінії народної творчості. Зокрема, у квітні 2012 р. у м. Будапешт відбулася виставка Заслуженого художника України І.Петрова та
Г. Петрової, у червні 2012 р. – Заслуженого художника України та АР Крим Т.Шевченко; у Базиліці Святого Іштвана проведено святковий концерт за участі відомого українського хору „Дударик” (м.Львів).
19 січня 2013 р. у Будапешті проведені святкові заходи з нагоди відзначення Дня соборності України, а також свята Водохреща.
29 січня 2013 р., за сприяння Посольства, в Інституті національної політики Угорщини при Канцелярії Прем’єр-міністра Угорщини відбулося відкриття виставки за матеріалами Інституту ім. А.Годинки при Закарпатському угорському інституті ім.
Ф. Ракоці ІІ під назвою „Візуальна двомовність: мовна політика в картинах”.
У рамках щорічних урочистостей з нагоди Днів української культури в Угорщині в 2013 р. у м. Атань (Угорщина) було організовано концерт тріо бандуристок Львівської національної музичної академії імені М.В.Лисенка, відкрито етнографічну виставку Закарпатського музею народної архітектури та побуту та продемонстровано етнографічну колекцію Центру української культури і документації та Посольства України в Угорщині.
Також у цьому ж році з нагоди 150-річчя від дня народження академіка В.І.Вернадського, Посольством спільно з Центром національностей м. Сеґед на базі факультету української філології Сеґедського університету проведено круглий стіл, присвячений життю і діяльності В.І.Вернадського та заснуванню Української Академії Наук.
Щорічно у березні у містах Будапешт, Комаром, Сеґед, Варпалота проводяться заходи в рамках Шевченківських днів.
Серед важливих подій 2013 р. слід відзначити наступні: у м. Будапешт відбулася виставка картин і гобеленів І. Баричевої та картин О. Кабанова; за сприяння Посольства, у приміщенні Центру з вивчення розширення ЄС Центральноєвропейського університету відбулося відкриття фотовиставки „Візи: навіщо?”; в Центрі української культури та документації при ДСУУ відбулося відкриття етнографічної виставки Вижницького коледжу прикладного мистецтва ім. В.Ю. Шкрібляка; у рамках Днів Комарома організовано виступ танцювального колективу мистецького коледжу м. Ужгород під керівництвом хореографа І.Пастеляка; у рамках відзначення Дня пам’яті жертв політичних репресій у населеному пункті Чемер на території меморіального комплексу „Gloria Victis”, який побудований жертвам політичних репресій усього світу, Посольство спільно з ДСУУ та Загальнокорисним фондом „Gloria Victis” провело меморіальні заходи з вшанування пам’яті жертв політичних репресій в Україні; Посольство спільно з Українським самоврядуванням м. Сеґед та Почесним консульством України в Сеґеді відкрило у приміщенні Центру національностей м. Сеґед виставку „Український духовний та матеріальний світ кінця ХІХ – початку ХХ століття” з фондів Закарпатського музею народної архітектури та побуту.
Українсько-угорське співробітництво у сфері освіти відбувається у таких напрямках:
взаємодія між Міністерством освіти і науки України та Міністерством людських ресурсів Угорщини;
пошук, встановлення і налагодження зв’язків та розвиток співробітництва між українськими і угорськими навчальними закладами різних ступенів акредитації та фахової спрямованості;
залучення українських студентів і молодих спеціалістів до участі у конкурсах на отримання стипендій з метою навчання у вищих навчальних закладах Угорщини та інших країн Європейського Союзу;
забезпечення освітніх потреб української національної меншини в Угорщині та угорської національної меншини в Україні.
Посольство України в Угорщині надає організаційне та інформаційне сприяння взаємодії сторін у зазначених напрямках. Підтримуються активні зв’язки з низкою вищих навчальних закладів Угорщини, зокрема Будапештським університетом ім. Л. Етвеша, Центральноєвропейським університетом (м.Будапешт), Будапештським університетом „Корвінус”, Інститутом Короля Сигізмунда (м.Будапешт), Інститутом ім. Кароя Естергазі (м.Егер), Сегедським університетом (м.Сегед), Ніредьгазькою вищою школою (м.Ніредьгаза) та іншими.
У 2012 р. за ініціативи Посольства Угорщину відвідала делегація КНУ ім.Т.Шевченка на чолі з директором Інституту міжнародних відносин В.В.Копійкою, а у травні 2013 р. – ректор Прикарпатського національного університету ім.В.Стефаника. Метою візитів було вивчення можливостей здійснення студентських обмінів між ВНЗ України і Угорщини. Делегації провели переговори в низці ВНЗ Угорщини, домовившись про подальші кроки співробітництва.
Готується до підписання Угода про співробітництво у сфері освіти і науки між профільними міністерствами України та Угорщини, а також опрацьовується проект нової міжурядової Угоди про взаємне визнання свідоцтв, дипломів про освіту і документів про посвідчення наукових ступенів, виданих в Україні та Угорщині, на заміну чинної Угоди від 1998 р. 
Проводиться активна робота з об’єднання зусиль сторін для увічнення пам’яті жертв наших народів, вшанування історичного минулого. 10 липня 2007 р. Президентами України та Угорської Республіки підписана українсько-угорська декларація «Спільної пам’яті заради майбутніх поколінь», спрямована на об’єднання зусиль сторін для увічнення пам’яті жертв світових війн. Підписуючи зазначену декларацію, Угорщина та Україна погодились разом брати участь у з’ясуванні обставин загибелі на території України угорських громадян та українських – на території Угорщини, виявленні місць їх поховань, гідному увічненні їх пам’яті. Декларація відповідає концепції «Громадське примирення біля могил полеглих».
На виконання положень зазначеної декларації у 2008 р. у м. Брянка Луганської області відбулося урочисте відкриття пам’ятного знаку військовополоненим та інтернованим громадянам Угорщини, які загинули у таборах НКВС на території України протягом 1944-1950 рр.
У 2009 р. в угорському населеному пункті Вор’юлопош Ніртелекського міського органу самоврядування на місці колишнього накопичувального табору, де у 1939 р. перебували понад 300 патріотів Карпатської України, відкрито пам’ятну дошку січовим стрільцям. Встановлення пам’ятного знаку на місці колишнього накопичувального табору у селищі Вор’юлопош було на порядку денному з 1996 р. Це питання виносилося на розгляд Змішаної українсько-угорської комісії з питань забезпечення прав національних меншин.
Надається сприяння угорській стороні у реалізації проекту створення на кладовищі «Ветка» м. Донецьк меморіального парку 121 інтернованого громадянина Угорщини, які були поховані на цьому місці у 1945-1953 рр.
У с. Дерцен Мукачівського району Закарпатської області завершено роботи з будівництва Центрального інтернаціонального кладовища військовослужбовцям, партизанам та особам, інтернованим під час військових дій, яке названо меморіальним парком «Примирення за спільну Європу».
Правовий статус української національної меншини в Угорщині визначається законами Угорщини, двосторонніми документами, укладеними між Україною та Угорщиною. Це, насамперед: Конституція Угорщини 2011р.; Закон Угорщини “Про права національних меншин” 2011 р.; Договір про основи добросусідства та співробітництва між Україною та УР від 6 грудня 1991 р.; українсько-угорська Декларація про основні напрямки співробітництва в гуманітарній сфері від 31 травня 1991 р.; українсько-угорська Декларація про принципи співробітництва по забезпеченню прав національних меншин від 31 травня 1991 р.; Угода між Урядом України та Урядом УР про співробітництво в галузі культури, освіти та науки від 4 квітня 1995 р.; Угода про взаємне визнання та еквівалентність документів про освіту і наукові ступені, виданих в Україні та УР від 27 жовтня 1998 р.
На даний час до проблемних питань, які турбують українську меншину Угорщини, належать питання, пов’язані з викладанням української мови в Угорщині. Станом на сьогодні в Угорщині існують наступні кафедри українознавства: з 2002 р. в Будапештському університеті ім. Л. Етвеша діє кафедра україністики в рамках Інституту слов’янської та балтійської філології; з 1993 р. в Ніредьгазькому інституті діє кафедра україністики та русинології; з 1997 р. в Сегедському науковому університеті при кафедрі слов’янської філології викладається як спеціальність українська філологія.
Іншим проблемним питанням української громади Угорщини є відсутність центрів складання кваліфікаційних іспитів з української мови, а також невизнання кваліфікаційними тих іспитів з української мови, що складаються випускниками філологічних факультетів вищих навчальних закладів, які вивчають українську мову в якості другої спеціальності. Посольство неодноразово привертало увагу угорської сторони до вищезазначених проблемних питань та необхідності їх вирішення, однак, попри це, вони до теперішнього часу залишаються неврегульованими.
Ефективним інструментом співпраці для вирішення всіх питань, що виникають під час реалізації національними меншинами своїх прав, виступає Змішана українсько-угорська комісія з питань забезпечення прав національних меншин. З часу свого створення у 1991 р. Комісія провела уже чотирнадцять засідань. ХV засідання Комісії відбулося 19-20 грудня 2011 р. у м. Будапешт. Однак, у зв’язку з неузгодженням окремих пунктів Протоколу, Комісія прийняла рішення про проведення другого раунду засідання пізніше.
Співпраця між науковими установами здійснювалася на підставі положень Угоди між Урядом України і Урядом Угорської Республіки про співробітництво в області науки і технологій, а також Міжурядової українсько-угорської Комісії з питань наукового та технічного співробітництва, сьоме засідання якої відбулося в м. Києві в 2009 р.
Серед пріоритетних напрямів двосторонньої співпраці у сфері науки і технологій є: фундаментальні дослідження з низки актуальних проблем природничих, соціальних та гуманітарних наук; новітні технології енергозбереження у галузі промисловості, зокрема металургії; охорона довкілля та питання сталого розвитку; новітні технології діагностики і лікування найбільш поширених і складних захворювань; технології вирощування та захисту сільськогосподарських культур, мікробіологія; інформаційні технології.
У 2010 р. поновлено План наукового співробітництва між Національною Академією Наук України та Угорською Академією Наук на 2010–2012 рр. Восьме засідання Міжурядової українсько-угорської Комісії з питань наукового та технічного співробітництва в Будапешті планується до проведення протягом першого півріччя 2014 р.
Таким чином, можемо зробити висновок, що Україна й Угорщина є країнами, які магістральним шляхом розвитку визначили побудову демократичного суспільства на засадах спільної побудови відносин у галузі освіти, науки, культури. Звичайно, спільна мета є доброю основою для взаємодії. Напрацьовано чимало, але спільні програми, враховуючи геополітичні зміни в сучасному світі, потребують удосконалення, нормативно-правова база повинна змінюватися в бік збільшення контактів між країнами та реальних кроків у вищезазначених сферах.


Комментариев нет:

Отправить комментарий